Tag Archives: ნეიროლეპტიკების

ნეიროლეფსიური ავთისებიანი სინდრომი

ლალი დათეშიძე, არჩილ შენგელია. სამედიცინო ენციკლოპედიური განმარტებითი ლექსიკონი ნეიროლეფსიური ავთისებიანი სინდრომი – პათოლოგიური მდგომარეობა, რომელიც წარმოიქმნება ნეიროლეპტიკების ან ღებინების საწინააღმდეგო საშუალებების მიღების შედეგად და ლევოდოპის პრეპარატების მიღების უეცარი შეწყვეტით პარკინსონით დაავადებულებში. ხასიათდება ჰიპერთერმიით, კუნთების დიფუზური დაძაბვით, ვეგეტატიური დარღვევებით, ჰიპერკინეზებით. მძიმე შემთხვევებში ვითარდება აკინეტიკური მუტიზმი და ცნობიერების დეთრგუნვა კომამდე. გართულებები შესაძლებელია იყოს სუნთქვის უკმარისობა, თირკმელების უკმარისობა,

Read More

კატალეფსია კატალეფსია

ლალი დათეშიძე, არჩილ შენგელია. სამედიცინო ენციკლოპედიური განმარტებითი ლექსიკონი კატალეფსია კატალეფსია – მოძრაობის უნარის მოშლა, რომელიც ხასიათდება ავადმყოფის ერთ პოზაში გაშეშებით; აღინიშნება პარკინსონიზმის, ისტერიის, შიზოფრენიის, დროს, ასევე ნეიროლეპტიკების დოზის გადაჭარბებისას და სხვ.  – სხეულის ან მისი ცალკეული ნაწილების ხანგრძლივად გაშეშება რომელიმე პოზაში. გამოწვეულია კუნთებში ტონუსის მომატებით.(2) გაფრთხილება! ბმულები: 1.საავტორო ფარმაცევტული სკოლა 2.სამედიცინო ლიტერატურა 3.საპატრიარქოს ქართული უნივერსიტეტი

Read More

ატარაქსია

ლალი დათეშიძე, არჩილ შენგელია. სამედიცინო ენციკლოპედიური განმარტებითი ლექსიკონი ატარაქსია – ავადმყოფების მდგომარეობა რიგი ფსიქოტროპული საშუალებების მიღების შემდეგ (ტრანკვილიზატორების, ზოგიერთი ნეიროლეპტიკების და სხვ.); ხასიათდება შიშის, აფორიაქების, დაძაბულობის მოხსნით. გაფრთხილება! ბმულები: 1. საავტორო ფარმაცევტული სკოლა 2. სამედიცინო ლიტერატურა  3. საპატრიარქოს ქართული უნივერსიტეტი 4. დიეტები  5. ორსულობა და მშობიარობა